e-Devlet üzerinden soy bilgisi nasıl sorgulanır?

10141

Aile geçmişini, akrabalarını merak edip her yerde arayanlara ve bir sonuca ulaşamayanlara e-Devlet‘ten güzel bir haber var; artık e-Devlet sistemi üzerinden soyağacınızı sorgulayabiliyorsunuz.

Soyağacı nedir? e-Devlet üzerinden soyağacı nasıl sorgulanır?

Soy ağacı veya aile ağacı, bir kişinin soyundan olan kişileri gösteren bir çizelgedir.

Uzun zamandır konuşulan, fakat ne zaman kullanıma açılacağını bir türlü kestiremediğimiz soyacağı sorgulama işlemi gün itibariyle aktif olarak kullanılabiliyor.

Soyağacı öğrenme, Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından veritabanı e-Devlet’e entegre edilen sistem sayesinde 200-250 yıl öncesine yani ailenizin 1800’lü yıllarına kadar dönebiliyor, ailenizi daha yakından tanıyabiliyorsunuz.

Soy ağacınızı nasıl sorgulayabilirsiniz?

Kişiye özel kullanıcı adı ve şifrenizle, e-Devlet resmi sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr adresini açarak “Kullanıcı Girişi” bölümünden giriş seçeneklerinden birini seçerek giriş yapın.

Daha sonra “Hizmetler” kısmına gelerek “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” kategorisini seçin. Bu bölümde alt kategorilerinde “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğini seçin ve aile geçmişinizi öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sistemi ilk gününde inanılmaz bir talep gördü, bu yüzden giriş konusunda kısa süreli de olsa sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Soy ağacını nasıl öğrenebiliyorsunuz?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür.

Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21’inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here